Przed egzaminem z LDM - wiosna 2012

niedziela, 18 marca 2012 r.

Powoli zbliża się termin egzaminu. Tradycyjnie, przy okazji przygotowań do testu, proponuję Wam dyskusję o tym, jakie pytania powinny znaleźć się w zbiorze egzaminacyjnym. O co, Waszym zdaniem, należy pytać podczas egzaminu diagnostę starającego się o tytuł specjalisty?

217 komentarzy:

 1. Generalnie pytania bez błędów merytorycznych i drukarskich. Pytania z zakresu:
  1. RKZ
  2. Przeliczeniowe (wzory) tego brakło w ostatniej sesji a to duże niedopatrzenie ze strony komisji - to głównie domena diagnostów lekarz często nie wie co i jak się przelicza
  3. Zakaźnictwo temat rzeka a czasami dość problematyczny
  4. Nowości - to chyba jest zawsze
  5. Równowaga w pytaniach - poziom trudności i % pytań różnego rodzaju powinien być zbliżony w każdej sesji aby zapewnić pewną porównywalność egzaminu.
  Pozdrawiam Jakub

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowości jak najbardziej, ale tylko te, które są wykonywane i wykorzystywane w diagnostyce. JJ

   Usuń
  2. Przeliczenia są interesujące. Czy masz na myśli parametry obliczane na podstawie innych parametrów? Np. wysycenie transferyny lub wskaźnik de Ritisa? Czy raczej korygowane wyniki, np. wapń przy hipoalbuminemii lub WBC przy NRBC? A może zamianę jednostek? Np. z mg/dl na mmol/l?

   Usuń
  3. Korygowanie, znajomość podstawowych wzorów prosta umiejętność przeliczania jednostek, wysycenie transferyny, HbA1c, WBC skor itp. a przeliczniki to np. wapń, glukoza, mocznik :) reszta może być problematyczna do zapamiętania z mg/dl na mmol/l i odwrotnie. Albo z codziennej pracy 100 ul surowicy i 1 ml diluentu jakie to rozcieńczenie. Jakub

   Usuń
 2. Pytania zrozumiałe, krótkie na które jest jedna odpowiedź prawidłowa z różnych zakresów:
  hormony, cukrzyca, rkz, lipidy,hematologia ale nie b.szczegółowa - bo mamy nad-specjalizację z hematologii, białka - oznaczane i wykorzystywane,enzymy, markery nowotworowe, markery zawału,badanie moczu, podstawowe wyliczenie czułości swoistości diagnostycznej, wartość predykcyjna dodatnia i ujemna, .
  Bardzo chciała bym aby wielkość czcionki i czytelność testu była jak dobrej książki.
  Pozdrawiam K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg mnie czcionka i przejrzystość tekstu była o.k.,a pytania tzw."zaprzeczeniowe" wytłuszczone, zdawałam jesienią.

   Usuń
 3. proszę Wojtka o kontakt na mojego emaila szpikerman@wp.pl
  pozdrawiam Grześ Lewandowski
  ps. przepraszam, że tu umieszczam prośbę, potem mozna wykasować z toku rozmowy

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeliczanie mmol/l na mg/dl jest w mojej ocenie błędem (powinny być umieszczane równocześnie).Przyszły specjalista poradzi sobie ze znalezieniem przeliczników.Ważniejsze jest korygowanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo proszę o materiały z repet w Opolu sosnowcu i Rzeszowie z 2011r. Jeśli ktoś ma to bardzo proszę przesłać na adres mdzi0@o2.pl Dzięki wielkie.

  OdpowiedzUsuń
 6. tak ku powtórce- z sesji wiosennej 2011-
  ile jest wody w surowicy?
  dla jakich wartości wyliczany MDRD POKRYWA SIĘ Z KLIRENSEM KREATYNINY?
  Zuza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Właśnie 90 % to wiem ale jak to wyliczyć ? bo z przestrzeni wodnych nie wychodzi ...
   2. Nie rozumiem co autor miał na myśli powyżej 60 ml/min/1.73m2 ? Proszę o wyjaśnienie jak ktoś wie dokładnie.

   Usuń
 7. W zasadzie jest to e-GFR,czyli szacowany GFR a nie oznaczany czyli jak większość wartości tego typu sprawdza się w określonych warunkach i z określonymi zastrzeżeniami(więcej na ten temat w pytaniach nowe pomysły)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie tak czyli konkretnie ? W każdym zakresie czy w zakresie 15-90 ? Nie wiem jakie były odpowiedzi do tego pytania. Ktoś pamięta dokładnie ?

   Usuń
 8. Pozostaje jednak do rozwiązania problem dokładności oszacowania eGFR przy prawidłowym i nieznacznie podwyższonym stężeniu kreatyniny. Twórcy wzoru MDRD zastrzegają, że wiarygodne są ....wyniki eGFR przy wyraźnie podwyższonym stężeniu kreatyniny, gdy oszacowanie sygnalizuje, że filtracja jest mniejsza lub równa 60 ml/min. Powyżej tej granicy dochodzi do wyraźnego zaniżania eGFR, stąd zalecenie Autorów, by przy wyższych wartościach eGFR wynik formułować jako >60 ml/min. Tym samym przepada możliwość identyfikowania spadku filtracji poniżej 90 ml/min, czyli wczesnej fazy niewydolności nerek.(WSPOMNIANE NOWE POMYSŁY)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wzór MDRD jest najlepiej sprawdzoną metodą szacowania GFR u osób dorosłych. Oszacowana wartość GFR wg MDRD jest najbliższa rzeczywistej w przypadku GFR < 60 ml/min/1,73 m3, natomiast jest zaniżana u osób z GFR > 60 ml/min/1,73m3. Inaczej mówiąc wiarygodne wyniki eGFR otrzymujemy przy wyraźnie podwyższonym stężeniu kreatyniny ( wówczas, gdy oszacowanie sygnalizuje,że filtracja jest mniejsza lub równa 60ml/min ). JJ

  OdpowiedzUsuń
 10. dzięki a co z tą zawartością wody w surowicy
  - 90 %?

  OdpowiedzUsuń
 11. Tu pozostaje świetna pamięć kującego analityka-surowica-91%woda,7%białka,2%elektrolity,osocze-90%,7%białka,3%zw.org.i nieorg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Objętość wody w krążącym osoczu można obliczyć znając w nim stężenie białka.
   np. mężczyzna 70 kg, zawartość białka 8,0 g/dl
   liczymy objętość krążącego osocza = 70 x 0,05 = 3,5 kg
   natomiast objętość wody w krążącym osoczu =
   objętość krążącego osocza x ((100 - białko )/100)
   3,5 x 92/100= 3,22, co stanowi 92 % z 3,5 kg czy litra z całkowitej objętości krążącego osocza.
   Jak to rozpiszecie sobie nie jest tak skomplikowane jak wygląda. JJ

   Usuń
  2. Co do obliczenia to wzór mówi sam za siebie ((100 - białko )/100) czyli 92/100 -> 92 % wody nie musimy nic liczyć. Chyba, że pytanie dotyczy ilości kg wody w osoczu mężczyzny o wadze 70 kg wtedy oczywiście 3,22 kg.

   Usuń
 12. Może podasz pełen wzór(zwłaszcza wskaźnik 0.05).Objętość raczej w ml,l.Na egzaminie była surowica i brak białka.

  OdpowiedzUsuń
 13. całkowita objętość wody w org to 60%, z czego 20% to woda pozakomórkowa a w niej 1/4 to osocze, czyli 5% i stąd 0,05.JJ

  OdpowiedzUsuń
 14. Jasne,dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wybaczcie, że jeszcze wracam do GFR. Klirens kreatyniny też nie jest równy GFR: kreatynina jest wydalana również drogą sekrecji kanalikowej, zwłaszcza u pacjentów z obniżonym GFR.
  PD

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam prośbę do blogowicza podpisującego się JJ.

  Czy możesz wytłumaczyć mi różnicę między metodami oznaczeń D-Dimerów na analizatorze koagulologicznym a na Vidasie (referencyjną). Na czym polega dokładnie wyższość tej drugiej nad pierwszą.
  Z góry bardzo dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 17. Czułość tych testów zgodnie z przeprowadzonymi badaniami wynosi 100% a to pozwala na wykluczenie zatorowości płucnej(dlatego referenyjna,te 1OO%).Inne testy gorsza czułość.nieJJ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zgadza się. W diagnostyce oznaczanie D-dimera znalazło największe zastosowanie przy wykluczaniu ŻCHZZ i zatorowości płucnej. Metoda referencyjną jest met. ELISA, której odmianą jest met. immunofluorescencji wykorzystywana właśnie w Vidasie. Dostępne na rynku testy oparte są o metody immunologiczne z wykorzystaniem p/ciał monoklonalnych skierowanych przeciwko rejonom wiązań sieciujących fibrynę, to mimo to różnią się czułością, ujemną wartością predykcyjną i punktem odcięcia, często też jednostkami w jakich jest podawane stężenie. Dla met ELISA wykazano prawie 100% czułość i 100% UWP przy puncie odcięcia 500 ng/ml. Ciekawa dyskusja toczyła się na blogu przy okazji ankiety o DD. JJ

   Usuń
 18. czyli woda w surowicy to 5 czy 90 %

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 5 % to ma karta papieru....

   Usuń
  2. Anonimie jakoś tak niegrzecznie.

   Usuń
  3. A kto to pyta??????

   Usuń
  4. To nie pytanie to stwierdzenie a stwierdza ten kto grzecznie odpowiada.

   Usuń
 19. Woda w surowicy to 91%,5% stanowi woda osocza
  (20% to woda pozakomórkowa z czego 5% przypada na osocze)

  OdpowiedzUsuń
 20. A ja spytał bym z ciekawości co zrobili lub jakie podjeli działania szanowni decydenci od ostatniej sesji specjalizacyjnej z Diagnostyki Laboratoryjnej aby zdawalność była wyższa?
  pike0@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 21. Na zebraniu PTDL oznajmilili,że się nie uczymy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ? Widzicie jak nas traktują ? To jest skandal, ja nie pozwolę sobie na takie traktowanie. Oj będzie się działo w W-wie ... 20.04

   Usuń
 22. Proszę o rozstrzygnęcie-badanie INR wykonywać po czy przed lekiem ?
  M.

  OdpowiedzUsuń
 23. U mnie w laboratorium wszyscy pacjenci mają obowiązek zgłaszać si ę na badanie INR bez leków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy długoterminowej terapii nie ma to większego znaczenia. Istotne, żeby zawsze wykonywać badanie w tych samych warunkach - zawsze bez leku albo zawsze po leku.

   Usuń
  2. u nas też zawsze przed lekiem

   Usuń
  3. Badanie INR należy zawsze wykonać Przed wzięciem kolejnej dawki leku. Nawet w ulotkach o tym piszą. Tzw. PIVKA , czyli czynniki bez aktywności koagulacyjnej w trakcie terapii p/zakrzepowej doustnymi antykoagulantami produkowane są cały czas. Czy ktoś sprawdzał, jaki wynik INR uzyskuje się u chorych, którzy trafiają na badania po wzięciu leku? Ja spotkałam się nawet z INR >20.0.

   Usuń
 24. Acenokumarol/warfaryna nie są bezpośrednimi inhibitorami czynników krzepnięcia. Zaburzają cykl przemiany witaminy K co skutkuje również zaburzeniem posttranslacyjnej modyfikacji cząsteczek czynników II VII IX i X, które w efekcie tracą swój "potencjał" hemostatyczny. Sama obecność cząsteczki leku we krwi nie powoduje wydłużenia czasu protrombinowego. Do ujawnienia jego działania potrzeba czasu ze względu na 2 rzeczy:
  1: aktywne czynniki mają określone okresy półtrwania, więc te wyprodukowane przed wzięciem już są i nie tracą swych właściowści,
  2: czas potrzebny do zahamowania 2 ważnych enzymów w przemianie witaminy K i wystąpienia pożądanego efektu - produkcji czynników nieaktywnych.

  Zgodzę się z wypowiedzią powyżej, powinno się w miarę możliwości oznaczać zawsze w tych samych warunkach (przed lub po wzięciu leku) ale nie jest to moim zdaniem warunek bezwzględny.
  Zrobiłem kiedyś proste doświadczenie. Rozkruszyłem tabletkę acenokumarolu. Ok 1/8 tabletki (ok 0,5 mg leku) rozpuściłem w małej ilości wody i niewielką tego ilośc dodałem do uprzednio zbadanego osocza. Oznaczyłem czas PT. Uzyskałem bardzo podobny wynik. DOUSTNE ANTYKOAGULANTY NIE SĄ BEZPOŚREDNIMI INHIBITORAMI KRZEPNIĘCIA.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli piszesz po wzięciu leku, to powiedz w jakim odstępie czasu?

   Usuń
 25. W niewydolności kory nadnerczy mamy hiper czy hipochloremię - proszę o pomoc mam sprzeczne informacje???????

  Serdecznie pozdrawiam szczególnie uczących się i pomagajacych
  Kasik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mineralokortykosteroidy (aldosteron) zatrzymują w ustroju sód i powodują wydalanie potasu. W niedoczynności kory nadnerczy (cisawica, czyli choroba Addisona) zjawiają się zaburzenia przemiany materii, między innymi niski poziom sodu i chlorków, a wysoki poziom potasu w surowicy krwi. Wówczas podaje się dożylnie chlorek sodu, aby uzupełnić niedobór kationów Na+ i anionów Cl-. Chlorek sodu podaje się również w stanach odwodnienia hipotonicznego, w stanach gorączkowych, w rozległych oparzeniach, w długotrwałych wymiotach, w cukrzycy, w przetokach żołądkowych, jelitowych, żółciowych i trzustkowych.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję

   Kasik

   Usuń
  3. Kasik u Kokota jest hiperchloremia i jako ,że nas ta lektura obowiązuje trzeba tego się trzymać.

   Usuń
  4. W repetytoriach jest hipochloremia.

   Pozdrawiam

   Kasik

   Usuń
  5. Kasik zobacz pyt.175 z 25 rep.-Warszawa 2o11 i Kokota Zaburzenia gospodarki...na str.180.Też pozdrawiam

   Usuń
  6. Ale rep. wrzesień 2011r Sosnowiec pyt.156?

   :)

   Kasik

   Usuń
  7. A co z Kokotem to w końcu guru :) Chyba zaczynam mieć dosyć.

   Usuń
  8. Metabolizm jonów sodowych idzie w parze z metabolizmem jonów chlorkowych. Spada sód to i chlor spada, rośnie sód to i chlor rośnie. W hipoaldosteronizmie mamy do czynienia z kwasicą metaboliczną, czyli spadkowi wodorowęglanów powinien towarzyszyć wzrost chlorków. Mimo wszystko wydaje mi się jednak, że dochodzi do tak głębokiego niedoboru sodu, że pociąga to za sobą hipochloremię. JJ

   Usuń
  9. Teoretycznie tak,ale u Kokota w kilku miejscach pojawia się hipercloremia(więc chyba nie błąd w druku) a w pytaniach mamy 2 wersje odp.

   Usuń
 26. No to kujemy,uzupełniając jest to kwasica kanalikowa typ 4:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Pytanie :
  otrzymano wyniki HCG u kobiety po menopauzie ozn. w tym samym laboratorium 6,0 5,9 5,9 świadczy to o; ciąży, błędzie systematycznym, błędzie przypadkowym, raku, braku dokładnosci metody??
  Pomocy MK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brak prawidłowej odpowiedzi... Nie było innych odpowiedzi ? to świadczy o przysadkowym wydzielaniu hCG.

   Usuń
  2. to pytanie z sesji jesień 2009 i takie wersje odpowiedzi były podane na blogu.MK

   Usuń
  3. Pewnie osoba podająca pytanie nie zapamiętała wszystkich odpowiedzi. albo w tym wypadku prawidłowa odpowiedź to brak prawidłowej. Jak myślicie ? Ewentualnie błąd systematyczny ? Prosimy o pomoc expertów

   Usuń
  4. A tu podobne pytanie:
   116. U kobiety po menopauzie w laboratorium uzyskano w trzech niezależnych próbkach surowicy krwi w okresie
   dwóch tygodni stężenie hCG: 8,4 U/l, 6,7 U/l i 6,6 U/l (prawidłowo < 5 U/l). Najbardziej prawdopodobne
   wyjaśnienie takiego wyniku to:
   A. błąd przypadkowy metody
   B. przysadkowe wydzielanie hCG
   C. choriocarcinoma
   D. ciąża
   E. efekt niskiej dawki podpowiem prawidłowe to B

   A co do hCG w metodyce np. Roche przyjmuje się u kobiet po menopauzie wartość prawidłowa do 8,3 - tutaj 1 wynik przekracza czyli "coś się dzieje". Natomiast w pytaniu powyżej - pacjentka teoretycznie jest zdrowa. Czyli błąd, brak dokładności ? może nieprawidłowa kalibracja hCG ? Wyniki QC np. zawyżone na 2-3 S ?
   Pozdrawiam Jakub

   Usuń
  5. hCG jest glikoproteiną, która zbudowana jest z podjednostek alfa i beta. Podobnie zbudowane są FSH i LH , czyli gonadotropiny przysadkowe ( jak również TSH ). W ciąży, gdy hamowane jest wydzielanie FSH i LH poprzez duże stężenie estrogenów i progesteronów ich funkcję wręcz zastępuje hCG. Część autorów podaje zakresy referencyjne do 5, u części można spotkać dla okresu menopauzy poniżej 9,5. Zakładając, że takie były podane wersje odpowiedzi byłabym skłonna raczej zaznaczyć błąd systematyczny. Co do dokładności metody to raczej myślałabym o braku swoistości metody. Bynajmniej nie ekspert, JJ.

   Usuń
  6. Jeśli chodzi o pytanie zamieszczone przez Jakuba zaznaczyłabym B. JJ

   Usuń
  7. Hmmm a ja bym zakwestionował to pytanie skoro u kobiet po menopauzie hCG "norma" jest do 8,4-9,5 zależnie od źródła. To nie mamy się czym martwić ale zapewne autor pytania nie wiedział o innych wartościach dla kobiet PO menopauzie ....i prawidłowa odpowiedź to błąd systematyczny. Wg mnie masakra... a takich pytań będzie zapewne dużo.

   Usuń
  8. Wszystko byłoby jasne, gdybyśmy (jak inni nasi koledzy z AM) mieli dostęp do pytań z poprzednich sesji. MK

   Usuń
 28. Spoko,kobiety po menopauzie mają podwyższone hcg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To spoko która odpowiedź prawidłowa ?!

   Usuń
 29. nigdy nie słyszałem o przysadkowym wydzielaniu HCG,ktoś coś takiego słyszał?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla jasności podaję za "Diagnostyka hormonalna w ginekologii i badaniach przesiewowych wad genetycznych płodu", książeczka Abbota. Stężenia hCG poniżej 5 mIU/ml - wykluczenie ciąży; wartości powyżej 25 - ciąża; stężenia 5-25 mogą się zdarzyć wyniki fałszywie dodatnie ( tak też podaje prof. Kulpa na swoich wykładach ). Ten ostatni przedział dotyczy zwłaszcza kobiet w okresie około lub pomenopauzalnym, u których występuje endogenna produkcja hCG przez przysadkę mózgową, zsynchronizowana z wydzielaniem LH. JJ

   Usuń
 30. U kobiet po menopuzie hcg poniżej 10(u prof.Naskalskiego).Ektopowe wydzielanie może być w raku płuca,czerniaku,chłoniaku,szpiczaku.Przysadka pojawia się u prof.Kulpy(łagodny guz przysadki),jednocześnie u prof.dla kobiet i mężczyzn wartość nie przekracza 5.

  OdpowiedzUsuń
 31. Witajcie Kujonki może ktoś coś wie więcej o ujemnych białkach ostrej fazy-zwłaszcza jak się ma sprawa z AFP (albumina,transtyretyna,transferna,RBP czy nawet alfa2HS glikoproteina to jest do znalezienia ).AFP pojawia się w pytaniach jako poprawna odp.ale mnie to jakoś nie gra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Badanie i Diagnoza ( kwiecień 2010 ) - AFP jest zaliczane do ujemnych białek ostrej fazy

   Pozdrawiam

   Kujonek

   Usuń
  2. Wielkie dzięki,przeczytane, rozjaśnione no i gra.Jak teraz niewiele potrzeba do szczęścia kujonkowi:)

   Usuń
  3. AFP NIE JEST BIAŁKIEM OSTREJ FAZY - to potwierdził Wojtek. Ja tego się trzymam jak dostane takie pytanie na egzaminie będę je kwestionował.

   Usuń
  4. W BiD prof.Naskalski zalicza AFP do białek ostrej fazy,jednocześnie RBP rośnie w zapaleniach(dziwne).W pytaniach z repetytoriów,czyli Wojtka właśnie odp. z AFP uznana była za właściwą.

   Usuń
  5. Dobrze by było, aby sam doktor Gernand wypowiedział się w tej kwestii. Ja kojarzę, że w którymś repetytorium był błąd co do AFP i to nie jest BOF... Pozdrawiam Jakub

   Usuń
  6. Synteza BOF jest wywoływana przez interleukiny ( IL6, IL1 i TNF ) i chyba to jest głównym powodem, że AFP nie jest białkiem ostrej fazy podobnie jak prokalcytonina, która też przez niektóre źródła jest zaliczana do BOF. JJ

   Usuń
  7. Problem polega na tym,które źródło będzie autorem pytania.

   Usuń
  8. To nie jest istotne będziemy kwestionować pytanie po egzaminie. Niech osoby przygotowujące pytania poświęcą choć 1/10 czasu jaki my poświęcamy na naukę a takich byków nie będzie.

   Usuń
  9. Zapisek z repetytorium AFP zachowuje się jak albumina.

   Usuń
 32. Co trzeci lekarz nie zdał PES z interny.
  Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie chorób wewnętrznych w sesji wiosennej 2012 r. nie zdało aż 108 lekarzy z 348, którzy przystąpili do testu, czyli 31%. Zaledwie 10 osób uzyskało najwyższą notę. Najlepszy wynik w tej sesji to 111 punktów, a najgorszy - 28.
  Normalnie tragedia.
  A u nas - co trzeci zdał )))Do tego jeszcze przekonali go że sam sobie winien. No cóż do nauki kochani. Pozdrawiam serdecznie, życząc wytrwałości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak nieśmiało zapytam skąd te dane?

   Usuń
  2. Pewnie z CEM-u,w końcu i nasze osiągnięcia tam wiszą.

   Usuń
  3. Przeglądałam te wyniki jeżeli piszemy o chorobach wewnętrznych i chyba widziałam inne wyniki ale mogę się mylić

   Usuń
  4. http://www.mp.pl/kurier/index.php?aid=67451&l=1228&u=45766596&_tc=D8BA8D2CF82D2F5482667978405AC27A
   źródło oryginalne - medycyna praktyczna on-line

   Usuń
 33. Pytanie z cyklu: o godz. 20 diagnosta dokonał odczytu temp. w lodówce i wynosiła ona 0 stopni Celcjusza, dokonał regulacji termostatu i po 2 godzinach wzrosła ona dwukrotnie. Podaj temp w lodówce o godz.22.

  OdpowiedzUsuń
 34. Pytanie kosmiczne:
  wrodzona sferocytoza - co jest charakterystyczne
  wrodzona eliptocytoza - co jest charakterystyczne

  OdpowiedzUsuń
 35. Sferocyty i eliptocyty.Fajne jest sferocyt a leptocyt.

  OdpowiedzUsuń
 36. Uwielbiam czytać Wasze rozkminy.I czerpię z tej skarbnicy wiedzy.
  Wasza wierna jak pies czytelniczka S.(Rym przypadkowy :))

  OdpowiedzUsuń
 37. W zespole SIADH ,dlaczego zerowy bilans płynów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo wzrost ADH czyli zatrzymanie wody w organizmie.

   Usuń
  2. Ale z moim przekonaniem zerowy znaczy -ile wypiłeś tyle wydaliłeś(no chyba,że chodzi tu o inny bilans)

   Usuń
  3. Rozwiń to pytanie.

   Usuń
  4. Zespół SIADH charakteryzuje-prawidłowe odp. wysokie ADH i zerowy bilans płynów.Moje pytanie brzmi:co oznacza zerowy bilans płynów,dlaczego nie jest w tym przypadku ujemny?

   Usuń
  5. Poprawka dodatni bilans(woda zatrzymana w org.).Chyba już przesadzam.Kujon

   Usuń
 38. Czy dostaliście juz Z CEM-u zawiadomienia o terminie i godzinie
  egzaminu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Ale wiem z CEM, że ustny w Łodzi jest 9 Maja.

   Usuń
  2. Witajcie,
   ja dzisiaj dostałam zawiadomienie o egzaminie,
   w Łodzi ustny 9 i 10 maja

   Pozdrawiam

   Aż mnie ciarki przeszły....

   Usuń
  3. Mnie też przeszły,ale u nas nic,cisza.A tak nieśmiało to jakie macie pomysły na bilans(ja chyba mam przeciążenie obwodów):)

   Usuń
 39. Ja również dostałam zawiadomienie egzamnin na Marymonckiej o godz.11.00

  Do zobaczenia moi mili....... :)

  Pozdrawiam

  Kasik

  OdpowiedzUsuń
 40. W Gdańsku ustny 24.04

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mnie jakoś ustny nie wzrusza, marze tylko aby zdać test :)

   Usuń
 41. CD 14 i CD 68 charakterystyczne dla ? już wariuję i przeglądam pytania z poprzednich sesji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CD 14 monocyty Cd68?

   Usuń
  2. CD 68 histiocyty

   Usuń
  3. Histiocyty a nawet i makrofagi ... super i co ? Może też być choroba Gauchera... To jest pytanie poniżej pasa...
   Może to jest egzamin na specjalizacje z hematologii ?
   Nie to TYLKO diagnostyka
   Możemy im wcisnąć każde pytanie to taki obszerny dział ;))))

   Usuń
  4. Dużo już było pytań poniżej pasa:(

   Usuń
  5. Dlatego nie wiem jak wy ale ja zdaje 1 raz i po egzaminie mam zamiar dowiedzieć się od Profesora o co tu chodzi. Jeżeli będę miał wątpliwości do pytania do je kwestionuje. Pytanie tylko czy komisja pozwoli mi zajrzeć do pytań ? Przecież mogę nie pamiętać numeru/ów kwestionowanych pytań A nie będę tego robił na wariata...

   Usuń
  6. Niestety przypomnę tylko, że kwestionować pytania można wyłącznie w czasie egzaminu. Jeśli tego nie zdążysz zrobić z braku czasu to przykro i trudno. Później, po egzaminie nikt nie pozwoli zaglądać do testów bo i po co! A reklamacji nie ma niestety!
   Uczcie się dzielnie, ten egzamin jest do zdania, choć trochę zdrowia to kosztuje.
   Trzymam za wszystkich kciuki. Specjalista:-)))

   Usuń
  7. ????????? Pytałem osoby zdające wcześniej pisały, że można kwestionować PO egzaminie... no to jak jest w końcu ? Może w trakcie żeby zniechęcić do kwestionowania ?

   Usuń
  8. Gdy ja zdawałem, dwa lata temu, można było zgłaszać wątpliwości do pytań wyłącznie w czasie egzaminu. Jeśli ktoś rozwiązał test szybko i zostało mu parą minut to właściwie był po egzaminie. Ale kwestionować pytania można było tylko przed upływem czasu wyznaczonego na egzamin. Pozdrawiam

   Usuń
  9. § 18.
   1. W przypadku stwierdzenia błędów drukarskich, uniemożliwiających udzielenie prawidłowej odpowiedzi, osoba egzaminowana ma prawo złożyć pisemne zastrzeżenie w trakcie egzaminu testowego, na ręce Przewodniczącego Komisji albo Zespołu, zawierające numer zadania obarczonego błędem i wersję testu.
   2. Przewodniczący Komisji albo Zespołu odnotowuje zgłoszone zastrzeżenie w protokole egzaminacyjnym i dołącza je do tego protokołu.
   3. Zgłoszone zastrzeżenie dotyczące błędów, o których mowa w ust. 1, zostanie zweryfikowane przez Przewodniczącego Komisji albo Zespołu bezpośrednio po jego złożeniu.

   Usuń
  10. § 19.
   1. W przypadku uwag merytorycznych do zadań testowych, zdający egzamin testowy ma prawo złożyć pisemne zastrzeżenie w trakcie egzaminu testowego lub niezwłocznie po jego zakończeniu, jednakże przed ustaleniem wyników.
   2. Zastrzeżenia składa się na ręce Przewodniczącego Komisji albo Zespołu.
   3. Zastrzeżenie powinno zawierać wskazania numeru zadania oraz dokładny opis uwag merytorycznych.

   CZYLI MOŻNA PO EGZAMINIE

   Usuń
 42. Aktualnie siedzę w lipidach i już nie wiem, które aktualnie wartości docelowe aktualnie obowiązują, Naskalski inaczej, kurs inaczej,
  Może ktoś coś...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja opieram się na prof Paradowskim

   Usuń
  2. a czy mogę nieśmiało poprosić o materiały; mam tylko jeden wykład profesora ( stany nagłe ).Dziękuję.MK

   Usuń
 43. Czy macie pomysły czego mogą dotyczyć pytania z tzw."nowości"?

  OdpowiedzUsuń
 44. POMOCY

  Czułość jest miarą zdolności danego testu do rozpoznania choroby

  Swoistość jest miarą zdolności danego testu do wykluczenia chorobę
  To dlaczego 100 % czułość wyklucza chorobę czy ktoś może wyjaśnić mi to na "chłopski rozum" Wariat od nauki ;)

  OdpowiedzUsuń
 45. Trochę pomieszałeś, jest akurat odwrotnie. Badania o największej czułości wykorzystujemy do wykluczenia choroby, dzięki czemu liczba wyników FU jest minimalna, a ujemny wynik badania rzeczywiście na ogół wyklucza daną chorobę.
  Badania o największej swoistości przydają się najbardziej do potwierdzenia choroby, co pozwala zminimalizować liczbę wyników FD.
  Proponuję abyś rozpisał jeszcze raz wzory i dokładnie się im przyjrzał. Czułość 100% mówi nam, że wśród wszystkich chorych nie stwierdzono ani jednego wyniku FU. JJ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Czas chyba iść spać niech to się wszystko ułoży przez noc w głowie - A nie lubię tego działu ale wiem, że opanowanie i zrozumienie to pewny punkt na egzaminie Pozdrawiam

   Usuń
 46. Witam wszystkich uczacych się,
  czy ktoś z Was posiada w formie elektronicznej wykłady prof. Bobilewicz? Prof. Kulpa jak jest to jest ale po kursie podsumowującym przekazał nam swoje wykłady, z których jak wierzę układa swoje pytania. Ciekawa jestem wykładów prof. Bobilewicz.
  awillow@wp.pl
  dzieki za jakiekolwiek informacje
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mogę poprosić o wykłady prof. Kulpy?
   dzięki. kowalik.elzbieta@gmail.com

   Usuń
 47. Do Anonima powyżej:) a wyklady profesora Kulpy mogłbys przeslac?
  diagnosta500@interia.pl

  Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 48. też poproszę o wykłady mój email: the.leniwiec@gmail.com

  będę wdzięczny, dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 49. niby proste - mEq/l ile to mmol/l?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 mEq/L = 250 mmol/l, to proste.

   Usuń
  2. Zależy co chcesz zamienić. Jeśli 1 mEq/l Na, to otrzymasz 1 mmol//; jeżeli 1 mEq/l Ca to x 0,5 i to nam da 0,5 mmol/l Ca. Generalnie jony jednowartościowe mEq/l=mmol/, jony dwuwartościowe mEq/ x 0,5 = mmol/l, sprawa trochę komplikuje się przy fosforanach mEg/ x 0,555= mmol/l. JJ

   Usuń
 50. A ja mam też małe pytanko-
  Wyczerpanie substratu w reakcji enzymatycznej prowadzi do:
  A uzyskania wyniku fałszywie zawyżonego przy niskiej aktywności enzymu
  B uzyskania wyniku fałszywie zawyżonego przy wysokiej aktywności enzymu
  C uzyskania wyniku fałszywie zaniżonego przy wysokiej aktywności enzymu
  D uzyskania wyniku fałszywie zaniżonego przy niskiej aktywności enzymu

  Pozdrawiam Aneta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odp.C ponieważ mała ilość substratu spowoduje , ze reakcja nie będzie dalej zachodzić pomimo, ze enzym jeszcze jest

   Pozdrawiam

   Kasik

   Usuń
  2. Dzięki Kasik coś u mnie z tymi enzymami nie za bardzo\
   Aneta

   Usuń
 51. Czy mogę poprosić o przesłanie wykładów z hematologii p. Rychlik.
  Dziękuję.
  kowalik.elzbieta@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 52. Czy ja też mogę prosić o wykłady prof. Kulpy i prof. Bobilewicz??? aga_konieczna@o2.pl
  Z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 53. Czy ja również mogę prosić o wykłady prof. Kulpy? Z góry dziękuję izmijewska@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 54. Bardzo proszę o wykłady prof. Bobilewicz, prof. Kulpy i p. Rychlik z hematologii. Bardzo dziękuję, mój mail: ewkas@onet.pl. KAŚKA.

  OdpowiedzUsuń
 55. cz mogę poprosić o wykłady prof.Kulpy oraz prof.Bobilewicz ? becia102@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 56. Proszę o wytłumaczenie pojęć swoistość i czułość analityczna. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze to 4 polówka-jest w narzędziach ,po drugie to prawdopodobieństwo uzyskania w przypadku czułości dodatniego wyniku testu u osoby chorej,swoistość to prawdopodobieństwo uzyskania wyniku ujemnego uzdrowgo.

   Usuń
  2. "Czteropolówka" dotyczy czułości i swoistości diagnostycznej.
   Czułość analityczna, jak podaje p.prof. Sztefko, to najmniejsza ilość substancji jaką daną metodą można oznaczyć.
   Swoistość analityczna jest to zdolność metody do wybiórczego oznaczania danego analitu. JJ

   Usuń
  3. JJ dzięki za czujność faktycznie za szybkie czytanie gubi,ja znam def.,która pojawiała się w rep.,iż czułość jest to stosunek zmiany sygnału analitycznego do odpowiadającej jej zmiany stężenia lub masy oznaczanego składnika,swoistość met.tak jak u ciebie.Pozdrawiam.

   Usuń
 57. Bardzo, bardzo proszę o wykłady prof. Bobilewicz, prof. Kulpy i prof.Paradowskiego katarzynastrawa@wp.pl . Z góry b. dziękuję i do zobaczenia 20.04 na Marymonckiej

  OdpowiedzUsuń
 58. Bardzo proszę o wykłady p.Rychlik , prof Kulpy , prof Bobileicz. Jeśli ktoś może przesłać to z góry dziękuję. mdzi0@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 59. A MOŻE KTOŚ MA WYKŁADY PROF. PARADOWSKIEGO , JEŻELI TAK TO PROSZĘ O PRZESŁANIE NA ADRES:ewkas@onet.pl
  Dziękuję Kaśka

  OdpowiedzUsuń
 60. Wzrost luki anionowej obserwowany jest w przypadku:
  1.hipernatremii
  2. hiponatremii
  3. hipomagnezemii
  4. hiperkaliemii
  5. hiperkalcemii

  prawidłowa od. to c. dlaczego? jesli LA = Na + Ca+ K+ Mg = Cl + HCO3
  hieprnatremia nie zwieksza luki anionowej?

  OdpowiedzUsuń
 61. Tu trzeba brać nieoznaczone aniony minus nieoznaczone kationy,a kationy to np.magnez,wapń,potas.

  OdpowiedzUsuń
 62. Bardzo proszę o wykłady prof. Bobilewicz, prof. Kulpy i prof.Paradowskiego, p.Rychlik ;proszę o przesłanie na adres dorota.szteliga@gmail.com ; z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 63. i czy ja mogę też prosić o wykłady prof. Bobilewicz, prof.Kulpy i prof.Paradowskiego:) futrzyca@o2.pl, dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 64. czy ja także mogłaby uśmiechnąć się o wykłady prof.Paradowskiego i p.Rychlik z góry dziękuję izmijewska@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 65. próg nerkowy dla glukozy u starszych osób jest podwyższony czy obniżony bo różnie piszą na ten temat ?

  OdpowiedzUsuń
 66. Czy ktoś ma może odpowiedzi do repetytorium z Rzeszowa? Zuza_ona@gazeta.pl

  OdpowiedzUsuń
 67. Jest podwyższony powyżej 200,u ciężarnych bywa obniżony.

  OdpowiedzUsuń
 68. aga_konieczna@o2.pl - Proszę o ostatnie repetytoria oraz wykłady prof Bobilewicz, prof Paradowskiego, prof Rychlik
  Wielkie dzięki

  OdpowiedzUsuń
 69. Bardzo proszę o wykłady prof. Bobilewicz, prof. Kulpy i prof.Paradowskiego, p.Rychlik solaris7@wp.pl Z góry dziękuje Renata

  OdpowiedzUsuń
 70. Proszę o pomoc dlaczego odp.A?
  pytanie z repetytorium ( retest )W tubulopatii proksymalnej ( Z. Fanconiego) stwierdza się:
  1. obecność łańcuchów K i lambda w moczu
  2. albuminurię
  3.glukozurie
  4.alfa-2-makroglobinurie
  5. aminoacydurie odp.
  A.1,2,3 B 1,3 c.2i4 d.tylko 5 E. eszystkie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej aminoacyduri być powinna,obecność lańcuchów może pojawić się w nabytym zespole,który jest rzadkim powikłaniem dyskrazji plazmocytowych,moż też wystąpić w szpiczaku i w chorobie Waldestroma.W Z.F.jest gulkozuria i masywny białkomocz.

   Usuń
  2. Z którego repetytorium jest to pytanie?

   Usuń
  3. Rzeszów 2011

   Usuń
 71. Do przyczyń hiperchloremii zaliczamy?
  podanie chlorków zawierających łatwo metabolizujących anion (np. NH4cl)
  utrata HCO3- przez p.p.
  spadek czy wzrost białka całkowitego - bo mam różne dane???

  Dziękuję za pomoc
  Kasik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaburzenia poziomu chlorku we krwi:

   Wzrost stezenia:
   ( - Hiperchloremia prowadzi do kwasicy metabolicznej)
   - odwodnienie (po 36 - 48 godzinach)
   - nadmierne pozajelitowe podawanie chlorku sodu; nerki usuwaja nadmiar jonow sodowych, ale calkowicie nie eliminuja duzo wiekszego nadmiaru jonow chlorkowych
   - kwasica kanalikowa
   - przedawkowanie DOCA lub hormonow sterydowych
   - relatywnie wieksza utrata sodu niz chlorku, np:
   - intensywne biegunki
   - przetoka jelitowa
   - zasadowica oddechowa
   - leczenie acetazolamidem

   Usuń
  2. Hiperchloremia może być spowodowana podawaniem chlorków zawierających łatwo metabolizujący anion; utratą wodorowęglanów przez przewód pokarmowy (biegunki, przetoki jelitowe, trzustkowe, żółciowe ) lub nerki ( nabyte lub wrodzone tubulopatie ); hipoproteinemią - te trzy przypadki z reguły prowadzą do występowania kwasicy metabolicznej
   ( zwiększonemu stężeniu chlorków towarzyszy spadek wodorowęglanów ). Innym z powodów hiperchloremii jest zagęszczenie krwi, czyli odwodnienie, w którym jak wiesz dochodzi do wzrostu stężenia białka całkowitego. JJ

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję za wyjaśnienia

   Kasik

   Usuń
 72. Bardzo pilnie potrzebuję wykłady prof Paradowskiego. Jeśli ktoś może przesłać - dzięki. mdzi0@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 73. Kochani bardzo będę wdzięczna jeżeli ktoś miałby czas zeskanować mi i przesłać Badanie i Diagnozę ze stycznia , lutego i marca 2012. Nie dostałam mimo prenumeraty a redakcja nie obiecuje, że mi dośle przed 20-tym. Bardzo serdeczne dzięki katarzynastrawa@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! Dostałam za styczeń i luty. Mam w pracy. Spróbuję jutro przeskanować w pracy albo już w domu.Może już ktoś ma marcowy.
   Pozdrawiam Aneta

   Usuń
  2. Już przeskanowany,tylko czy doszedł? Marca brak.

   Usuń
  3. Witam czy ja również mogę prosić o ww. skany ?
   chemik999@o2.pl
   Pozdrawiam

   Usuń
  4. witam!!
   bardzo proszę również o te skany awillow@wp.pl
   dziękuję

   Usuń
 74. Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
  W niedawnej rozmowie z jednym z naszych lekarzy rodzinnych usłyszałam stwierdzenie, że jedyna metodą diagnostyki a potem monitorowania leczenia boreliozy jest test western blot. Oznaczanie IgG i IgM nie ma najmniejszego sensu. Co Wy na to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg zaleceń PTELChZ "jedyną metodą diagnostyki" boreliozy jest oznaczenie przeciwciał testem przesiewowym o wysokiej czułości (immunoenzymatyczny), a w przypadku wyników dodatnich i wątpliwych wykonanie testu potwierdzenia met.western blot (test western blot potwierdza wyniki testu przesiewowego a nie chorobę!!!). Monitorowanie leczenia testami do oznaczania przeciwciał, jak dla mnie jest lekką pomyłką- bo przecież nie leczy się boreliozy sterydami, a więc przeciwciała nie znikają (a niektórzy których znam aplikują antybiotyki aż do upadłego, czekając aż przeciwciała znikną), a jeśli lekarz chce sprawdzać dynamikę spadku przeciwciał to tylko ELISA, bo western blot jest testem jakościowym, który potwierdza wyniki testu przesiewowego!- to zdanie powtarzam do upadłego bo niektórzy lekarze uważają, że sam western blot wystarczy, a nie wystarczy.

   Usuń
 75. Witam,ja też poproszę o wykład prof Paradowskiego.
  bozena.lucko@poczta.onet.pl Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 76. Dość tej nauki Wesołych Świąt :) Pozdrawiam Jakub

  OdpowiedzUsuń
 77. ZDROWYCH RADOSNYCH I RODZINNYCH ŚWIĄT oraz MOKREGO DYNGUSA

  wszystkim diagnostom a w szczególności zdającym w kwietniu.:)


  Pozdrawiam

  Kasik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo zdrowia i wytrwałości, smacznego jajka i mokrego poniedziałku. JJ

   Usuń
 78. Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH DUŻO ZDROWIA,SPOKOJU, CIEPŁA RODZINNEGO A PRZEDE WSZYSTKIM NADZIEI PŁYNĄCEJ Z TAJEMNICY ZMARTWYCHWSTANIA WSZYSTKIM DIAGNOSTOM ŻYCZY BOŻENA.

  OdpowiedzUsuń
 79. Jak powinno się wykorzystać dwa tygodnie przed egzaminem,żeby tego drogiego czasu nie zmarnować?????????
  Pozdrawiam,życzę zdrowych,wesołych Świąt Wielkanocnych.

  OdpowiedzUsuń
 80. Ja wybieram testy, testy i testy.....:)
  Zdrowych, pogodnych Świąt!!!

  OdpowiedzUsuń
 81. Jakby ktoś mógłby w trakcie tych ćwiczeń świątecznych podrzucić mi trochę testów, to bardzo proszę. Dopiero kompletuję zestaw do przyszłego egzaminu.Życzę wszystkim , którzy wybrali testy na świąteczne dni, jasnego chłonnego umysłu. A jeśli ktoś może niech się ze mną podzieli , oczywiście mam na myśli TESTYYYYYY,Mój adres jdrmQo2.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiscie pomyłka mój adres jdrm@o2.pl

   Usuń
 82. Mam wielką prośbę - czy ktoś mógłby napisać tematy artykułów z Badania
  i diagnozy z 2011r. (głównie chodzi o nowości, które ewentualnie mogą pojawić się na egzaminie). Zamówiłem prenumeratę na początku roku i dostałem tylko bieżące numery z 2012r. Na wcześniejsze kazano mi czekać cierpliwie.

  Z góry dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 83. Czy to nie jest chore ? Są Święta a my tylko testy i nauka... ja protestuje idę jeść smaczne jajeczko jak mam zdać to zdam a jak nie to nie :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 84. Pytanie niby proste ale...
  Całkowitą ilość transferyny dostępną we krwi określić można poprzez pomiar:
  A. stężenia żelaza w surowicy
  B. TIBC
  C. ferrytyny
  D. UIBC
  E. FEP
  Prawidłowe to B... ale przecież TIBC się nie mierzy tylko WYLICZA mierzymy UIBC... wg. mnie pytanie to zakwestionowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można również mierzyć TIBC i wówczas wylicza się UIBC.

   Usuń
  2. Pytanie prawidłowe.

   Usuń
  3. Prawidłowe ? Można mierzyć TIBC ? jakim testem jaką metodą na jakim analizatorze ?

   Usuń
 85. Jak rozpoznajecie mieszane zaburzenia rownowagi kwasowo-zasadowej - tzn.np.
  kwasica oddechowa i kwasica metaboliczna lub kwasica z zasadowica?
  Podajcie proszę jakiś "przepis". Dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. są na to wzory (czy zaburzenie jest proste czy mieszane) ale lepsza jest praktyka i opatrzenie z wynikami.

   Kwasica oddechowa - wysokie pCO2 przy jeszcze mieszczącym się w normach HCO3- (ból w klatce piersiowej np zawałowy złamane żebro, zaburzenia neurologiczne ośrodka oddechowego, wiele leków psychotropowych i inne)

   Zasadowica oddechowa - niskie pCO2 (hiperwentylacja - gorączka, strach, ból, salicylany, gorączka i inne)

   Kwasica metaboliczna - HCO3- niskie (nn, utrata z przewodu pokarmowego i wszystko co wpływa na RKZ również przewlekła zasadowica oddechowa)

   Zasadowica metaboliczna - wysokie HCO3- (nadmierna podaż przy leczeniu płynami, jako odpowiedź na przewlekłą kwasicę oddechową)

   Zaburzenia mieszane jako efekt przewlekłych stanów pierwotnych z pojawiającą kompensacją z drugiej strony oraz przy niewydolności nerek oraz nadmiernej lub zbyt słabej wentylacji.

   To tyle, bardzo skrótowo.

   Usuń
 86. Jaka osmolalnosc ma 1 mmol Na w kg wody. Odp. około
  2mOsm/kg. Czy dlatego, ze wzór na osmolalnosc każe mnozyc Na razy 2??? tzn. 2 razy Na + mocznik + glukoza
  pomóżcie prosze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie czasem NaCl ? było w pytaniu ? Wówczas masz Na+ i Cl- dwa jony dlatego ok 2mOsm/kg

   Usuń
 87. W pytaniu jest 1 mol Na

  OdpowiedzUsuń
 88. Mam pytanie-jak uszeregować od największego zawartość glukozy w poszczególnym materiale-krew żylna , pełna i kapilarna?

  OdpowiedzUsuń
 89. może tak: żylna, kapilarna i pełna
  Nie bardzo wiem, co zrobić z tą kapilarną

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kapilarna traktowana jest jak tętnicza-ma największą zawartość glukozy,żylna najmniejszą,bardziej zastanawiające jest co znaczy krew pełna(zawiera wszystkie elementy,a kapilarna i żylna też je mają ,chyba że zabrakło tu słowa surowica i osocze),

   Usuń
  2. W surowicy i w osoczu glukoza jest porównywalna

   Usuń
  3. OK,to się zgadza ,tu jednak głównie chodzi o zrozumienie,że kapilarna jest podobna do tętniczej i niesie do tkanek jedzonko,a żylna zabiera śmieci:)

   Usuń
 90. Od zawsze mierzyło sie TIBC i wyliczało UIBC, ale ROCHE musi być oryginalny i opracował met ozn UIBC

  OdpowiedzUsuń
 91. Dawny Olympus a obecnie Beckman Coulter również mierzy UIBC.

  OdpowiedzUsuń
 92. Kochani, mam problem z dwoma pytaniami z repetytorium
  Jeśli odsetek wyników FU wynosi o.o5, a FD 0.1, to jak przedstawia się dodatnia i ujemna wartość predykcyjna w populacji o prewalencji choroby na poziomie 0.5?
  A PPV ok. 0,75 a NPV 0,9
  B 0,05 i 0,1
  C 0,9 i 0,95
  D 0,95 i 0,75
  E 0,1 I 0,05
  Prawidłowa c

  Drugie pytanko:)
  Który LR+ świadczy o największej wartości diagnostycznej testu?
  A -99
  B -11
  C 1
  D 9
  E 60
  odp B
  z góry bardzo dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam
  Anka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do 1 pytania. Prewelencja 0,5 oznacza, że masz np na 1000 osób 500 zdrowych i 500 chorych. i potem już tylko liczysz poszczególne składowe. Czyli odsetek FU 0,05 - to 25 osób PD 475, odsetek FD0,1 to 50 osób i PU 450. Pozdrawiam Jakub

   Usuń
 93. spróbuję Ci pomóc:
  Jeżeli chodzi o to pierwsze pytanie to:
  a) zawsze jak obliczasz DWP czy UWP musisz pamiętać, że nie operujemy tu odsetkami ale liczbami
  b) prewalencja 0,5 oznacza inaczej 50% a to znaczy, że w badanej poulacji było pół na ół osób zdrowych i chorych . Czyli jak badano 100 osób to 50 z nich było zdrowych i 50 chorych, jaeżeli 1000 to 500 było zdrowych i 500 chorych,itp.

  Dla lepszego rachunku przyjmijmy, że było 500 zdrowych i 500 chorych.Teraz musimy sobie odpowiednio rozpisać wartości:
  PD, FD,PU i FU
  Z danych wynika, że odsetek wyników FU wynosił 0,05. Wiemy, że ten parametr odnosi się do grupy chorych (tabela czteropolowa u Wojtka. Skoro przyjęliśmy,że chorych jest 500 to te ilość mnożymy przez 0,05=25. Czyli liczba wyników FU=25
  Dalej mamy, że odsetek FD= 0,1, czyli analogicznie, 500x0,1=50. Czyli liczba wyników FD=50.
  Aby obliczyć liczbę wyników PD musimy od liczby chorych - 500 odjęć liczbę wyników FU (bo z tabelki czteropolowej to co dotyczy chorych to PD i FU). Stąd mamy PD=500-FU=500-25=475.
  Podobnie z chorymi. aby obliczyć PU musimy od liczby chorych (500) odjąć liczbę wyników FD (boparametry charakteryzujące chorych to FD i PU). Stąd mamy: PU=500-FD=500-50=450.

  tezaz z tabelki czteropolowej lub ze wzorów na DWP i UWP obliczamy:
  DWP = PD/PD+FD=475/475+50=475/525=0,9
  UWP=PU/PU+FU=450/450+25=450/475=0,947 (0,95)

  Jeżeli natomiast chodzi o drugie pytanie to zaskakuje mnie podana prawdziwa odpowiedź.Bo z tego co mnie uczono można posługiwać się LR (ilorazem prawdopodobieństwa) aby ocenić wartość diagnostyczną testu i za wysoką wartość diagnostyczną można uznać test, gdy LR+ ma dużą wartość a LR- małą.
  Dla mnie najwyższą wartość miałby ten, który ma największy LR+.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam też mnie to dziwi wg. mnie prawidłowe to E. 60

   Usuń
 94. 1.Musisz liczyć 5 chorych i 95 zdrowych ,reszta to 4 polówka. 2.LR odnosi się do obliczenia szansy istnienia choroby po wykonaniu testu.Dobrze jest to opisane w pyt.38-wiarygodność diganostyczna.Jeżeli chodzi o test to L+ to musi być jak największy,a LR- jak najmniejszy,zobacz pyt.69 w tym samym dziale.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 skopane wyjaśnienie przepraszam-źle zobaczone dane, drugie OK.

   Usuń