Anty-HCV - wynik powtarzalnie reaktywny

niedziela, 26 maja 2013 r.

Przy wątpliwościach dotyczących praktycznego postępowania, bardzo potrzebne są rekomendacje ekspertów:

"12.4. W przypadku próbki powtarzalnie reaktywnej w teście przesiewowym, autoryzujący sprawozdanie zamieszcza informację o uzyskaniu powtórnie reaktywnego wyniku badania z zaleceniem zgłoszenia się pacjenta do lekarza POZ w celu skierowania do lekarza specjalisty chorób zakaźnych

piszą Autorzy opracowania: "Diagnostyka laboratoryjna zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C Rekomendacje Polskiej Grupy Roboczej 2012/2013".

Rekomendacje opracowali eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Dokument znajduje się pod adresem:

8 komentarzy:

 1. Hmm, zastanawiające są te wytyczne.
  Jaki sens ma 3 krotne powtórzenie oznaczenia w tym samym materiale?

  OdpowiedzUsuń
 2. Można wnioskować, iż metody są mało precyzyjne. Ale dlaczego nie zalecają nam oznaczać 3x wyników ujemnych ?
  Baśka

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli trzykrotne badanie dotyczy tej samej próbki (bez dodatkowych zabiegów, np. wirowania), to domniemanym przedmiotem troski jest precyzja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, co leżało u podstaw takich decyzji. Pewno jakieś badania, że np. oznaczenie jednokrotne znajduje potwierdzenie w kolejnych dwóch badaniach tylko w 70&. Chciałbym się zapoznać z takimi materiałami. Szkoda, że wytyczne nie posiadają formuły artykułu z metodyką, materiałami, wynikami itd.
  Był taki kawał marketingowy - jak zwiększyć dwukrotnie sprzedaż szamponu? (myśleli, głowili się itd...) Przyszedł student i powiedział: Napiszmy w ulotce, że trzeba myć dwa razy!
  .

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałem kiedyś o Alka-Seltzer. W reklamie zawsze pojawiały się dwie pięknie musujące tabletki opadające na dno szklanki z wodą, co doprowadziło do powstania powszechnego przekonania, że dwie tabletki to podstawowa dawka.

  OdpowiedzUsuń
 6. A tak poważnie, odsetek wyników powtarzalnie reaktywnych będzie zależał od dwóch czynników: precyzji metody badawczej oraz rozkładu wyników w badanej populacji. Ciekawe, jak wyglądała metodyka i wyniki badań, na których oparto rekomendacje.

  Basia porusza ciekawą kwestię. Przy układzie:
  +/-/+ nazwiemy wynik powtarzalnie reaktywnym
  przy układzie:
  -/+/+
  tego nie zrobimy, bo zatrzymamy się na pierwszym pomiarze, bez poznania drugiego i trzeciego wyniku.

  Myślę Basiu, że rekomendacja jest wynikiem rozsądnego kompromisu pomiędzy wymagającą statystyką a wymagającą ekonomią. Jeśli założysz, że w całej badanej przez laboratorium populacji odsetek wyników
  -/-/- istotnie dominuje,
  np. stanowi 99.5%,

  to odsetek wyników:
  -/+/+, -/+/-, -/-/+
  oraz
  +/-/+, +/+/- i +/+/+
  stanowi 0.5%.

  Przyjmując rekomendację, z tych sześciu rozkładów problemem będzie pominięcie -/+/+. Jak duży byłby odsetek takich przypadków? Być może 0.05%? Metody przesiewowe mają dużą czułość, ale walka o zwiększenie jej z 99.95% do 99.99% jest mało wydajna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tego typu rozważania prowadzą na manowce.U człowieka zakażonego HCV wykrywamy nie tylko bezpośrednie laboratoryjne markery zakażenia ale występują również zmiany w innych parametrach laboratoryjnych.Występują również objawy kliniczne zakażenia,ponieważ jest to człowiek chory.
  Innym zagadnieniem jest natomiast wykrywanie zakażenia u dawców tkanek i narządów. Należy stosować metody najczulsze w 2-ch,trzech powtórzeniach , ponieważ jest to jedyna rozsądna metoda zminimalizowania (nie całkowitego wykluczenia)zakażenia biorcy.
  Istnieje kwestia kosztów. Ale to juz całkiem inne zagadnienie.
  Malkontent

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powtarzalnie reaktywny...Hm..Przynajmniej oznaczony dwa razy...Ja zamiast "klepać" w tym samym materiale proszę o pobranie drugiej próbki wykluczając możliwość pomyłki w fazie przedlaboratoryjnej. A co będzie jak pomylono pacjenta? Lege artis z dabletu jest powtarzalnie reaktywny...tylko niestety jest to nie jego materiał :-)

   Usuń