Jesień - egzamin testowy z LDM 29 listopada w Warszawie

sobota, 5 listopada 2016 r.

Siódmy rok z rzędu tak tu sobie blogujemy z Kolegami. Wielu przygotowywało lub przygotowuje się do egzaminu specjalizacyjnego. Za kilka tygodni znowu egzamin. W Inkubatorze krótkie wzmianki sugeują, że warto otworzyć miejsce, w którym poblogujemy na temat przygotowań do egzaminu. Zapraszam. W komentarzach można dzielić się informacjami.

177 komentarzy:

 1. Na rozgrzewkę

  Stany którym nie towarzyszy upośledzenie erytropoezy

  A niedokrwistość aplastyczna
  B ostre białaczki
  C grasiczaki
  D niedokrwistości niedoborowe ( Wit B12)
  E zakażenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie?, ale nie dał Pan tu do wybrania takiej odpowiedzi

   Usuń
 2. Ha przydałaby się opcja wklejania zdjęć, wtedy łatwiej wrzucić pytania ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba wysłać zdjęcia do mnie na mail: gernand@wp.pl Postaram się je wykorzystać. Dzisiaj dostałem już całą paczkę pytań od A. Bardzo dziękuję. Przygotuję materiał do ćwiczeń.

   Usuń
 3. Odpowiedź C , Wspomóżcie proszę tych ,co będą zdawać kolejny raz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Egzamin w sesji wiosennej nie był taki straszny - trzymam kciuki za wszystkich zdających

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie, nie był. Zdecydowanie prostsze pytania w stosunku do poprzednich sesji. Tylko dlaczego znowu taka słaba zdawalność?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wciaz mnie to zastanawia, na lekarskim podchodzi do egz 6000 osob , zdaje 5500, u nas podchodzi 120, zdaje 40?! dlaczego? o co chodzi, ludzie sa tak samo przygotowani, wiadomo ze kazdemu moze sie podwinac noga, no ale zeby w kazdej sesji noga podwijała się ponad połowie osób?!?! nigdy tego nie zrozumiem.....

   Usuń
  2. Kluczem do tej zagadki jest ujawnienie pytań po egzaminie. Trybunał konstytucyjny zalecił to oficjalnie, ale CEM to ignoruje. Gdy zobaczymy pytania, jasne będzie, w czym tkwi problem. Czy to egzamin jest trudny, czy system edukacji wymaga zmiany. Bez tego dyskusja jest jałowa.

   Usuń
  3. Swoją drogą istnieje formalny system oceny jakości testów. Można obiektywnie zmierzyć kilka cech. Ale podejrzewam, że nikomu nie chce się robić takich rzeczy.

   Usuń
  4. Skoro TK zalecił oficjalnie o odtajeniu testów po egzaminie to dlaczego nie jest to wykonywane? Jak można to zmienić jak wyegzekwować przestrzeganie prawa? Kto i gdzie powinien pójść żeby tak się stało? Jestem w szoku że można nie dostosować się do decyzji Trybunału

   Usuń
  5. Proponuję przeczytać :
   http://www.mp.pl/oit/aktualnosci/141138,pes-z-anestezjologii-egzamin-za-trudny-czy-inny-problem

   i jeszcze :
   http://prawo.mp.pl/wiadomosci/144496,wyrok-tk-ujawnic-pytania-z-egzaminow-lekarskich

   Usuń
 6. Osobiście uważam, że to system edukacji jest zły.System staży jest bardzo bogaty,ale niewiele wnoszący w przygotowanie do egzaminu.Wiele osób uważa że odbywanie niektórych staży to czas stracony.Według mnie system przekazywania wiedzy na kursach wymaga istotnej zmiany.Należy poszerzyć istotnie kadrę wykładowców o lekarzy klinicystów, ponieważ to tylko oni mogą w wiarygodny sposób przekazać wiedzę o wykorzystaniu diagnostyki laboratoryjnej w procesie diagnozy i leczenia. Szczególnie należy zwiększyć liczbę wykładowców- klinicystów na kursie podsumowującym.Przeglądając pytania i odpowiedzi na blogu , oraz w rozmowie bezpośredniej ze zdawającymi dochodzę do wniosku, że u zdających egzamin oderwana wiedza laboratoryjna jest,ale umiejętności powiązania pytania(czasami prawie identycznie brzmiącymi jak w teście z interny) z właściwą odpowiedzią są niedostateczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więcej wykładów z klinicystami! Moim zdaniem może to być zamiast staży w oddziałach. Sama niedawno byłam w takiej sytuacji i uważam, że ów staże, to w większości czas stracony. Po pierwsze dlatego, że nie mogłam pozwolić sobie na całe tygodnie nieobecności w pracy; po drugie - nikt nas na tych oddziałach nie chce. Suma sumarum, każdej ze stron zależy na tym, aby staż był jak najkrótszy. Uważam, że program specjalizacji jest do przebudowy i dostosowaniu do stanu faktycznego.

   Usuń
 7. Zgadzam siě.Na wszystkich stażach czułam siê jak intruz,nikt nie miał dla mnie czasu ,najlepiej jakbym wcale nie przychodziła,bardzo niewiele skorzystałam,zmarnowany czas môj bo brałam swòj urlop i tych ktôrzy z niechêcią musieli siê mną zająć.Przydałoby siê coś z tym zrobić.Zmarnowany czas.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziedziczna sferocytoza wywołana jest mutacja ktorego białka? Ankyryny czy spektryny? D.Kieć podaje że ankyryny (str.498)a już w 2 testach spotkałam się ze spektryny (m.in.w BiD z listopada 2015)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze chyba niedobór białka prążka 3. A spektryna to nie przy dziedzicznej eliptocytozie?

  OdpowiedzUsuń
 10. Tu też miałabym problem, bo wg wykładów dr Lewandowskiego z Gdańska są trzy podtypy sferocytozy wrodzonej:
  1.izolowany niedobór spektryny
  2.niedobór spektryny i ankyryny
  3.niedobór białek prążka 3
  Bądź tu babo mądra i pisz wiersze :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam jeszcze slajd, na którym jest wytłuszczone, że ankyryna jest tylko w sferocytozie, a spektryna i białka prążka 3 zarówno w sferocytozie jak i owalocytozie. Więc drogą dedukcji może wybrać ankyrynę?

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten egzamin kosztuje mnie tyle nerwów, że chyba osiwieje przez te najbliższe dwa tygodnie.podchodze drugi raz i tak bardzo się stresuje , żebym jeszcze miała pewność że zdawalnosc się poprawi.... ostatnio brakło mi zaledwie jednego punktu.....ehhh

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. high five, to tak jak mi

   Usuń
  2. Ja też drugi raz zdaje i mi zabrakło dwóch punktów...zdawalność jak zdawalność trzeba mieć te 60 % i tyle ja liczę raczej na to że egzamin nie będzie trudniejszy niż na wiosnę to jest szansą to zdać...

   Usuń
 13. No tak, z jednym brakującym punktem można się zapłakać. Siwe włosy da się pofarbować... Nie da się umieć wszystkiego, materiał jest ogromny, cała medycyna chyba. A każdy egzamin to loteria.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dr obiecal jakieś testy.... mamy 10 dni do egz, może coś..... ?

  OdpowiedzUsuń
 15. Do testu mutacje białek bierzcie z zielonej/niebieskiej :-) jest masę innych opracowań, ale trzymajcie się literatury i będzie dobrze! Trzymam kciuki, wiem co czujecie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mutacje białek? tzn?

   Usuń
  2. To chyba chodzi o pytanie wyżej o dziedziczna sferocytoze, ja też jestem za "klockiem" tam jest ankyryna a w eliptozie -spektryna i ewnt.bialko 4.1 , pytania opierają na podanej literaturze a nie na wykładach głoszonych gdzieś w Polsce przez kogoś. Tego się trzymam.

   Usuń
 16. Mam nadzieję, że się trzymacie :) u mnie etap 'przegrzania kabelków', ale trzeba walczyć do końca! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Chodzilo pewnie o mutacje białek przy niedokrwistosciach hemolitycznych(nieprawidłowości błony erytrocytów).. tez uważam ze trzeba trzymać sie podanej literatury..

  OdpowiedzUsuń
 18. Jeszcze się uczucie czy już tylko testy bo wariuje , już sam nie wiem.....

  OdpowiedzUsuń
 19. mój sposób, powtórki i testy... do końca :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jakie testy,podstawa to solidne i ugruntowane przyswojenie wiedzy z podanej literatury. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Zgadzam się, testy są dobre dla treningu, ale bez wiedzy nic to nie da, bo opcji pytań może być masa. Literatura przede wszystkim! A potem jeszcze sporo szczęścia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozwiązywanie testów pozwala spojrzeć na problem z innej strony. Bo niby się umie, a na pytanie ciężko jest odpowiedzieć

   Usuń
 22. Ja skupiam sie na literaturze. Testy w niedziele. Tzn testy z badan i diagnozy, z brunzela i ksiazeczek pana G.�� i tyle. Mam 2 wielkie siaty testow z poprzednich lat i nie siegne do nich. Mowi sie ze te pytania obecnie ukladane są inne niz te pare lat temu. Wiec nie wiem czy warto.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja też to słyszałam poza tym już nie raz spotkałam się z błędami w testach bo ma się jakieś druki testów niewiadomego pochodzenia co się xerowalo bo krążyły więc odpuscilam sobie. Powtarzam ciągle materiał z lit.w ostatni dzień dla sprawdzenia kondycji przelece jeszcze raz testy z Badania i diagnozy i Brunzla.

  OdpowiedzUsuń
 24. Podchodżcie do egzaminu spokojnie. To nie wasze życie albo nie żyć. Ta specjalizacja to nasza sprawa ambicjonalna, wspinamy się na szczyty tylko dla siebie. Niektóre nie docenia naszej ogromnej pracy i wiedzy. Nikomu to niepotrzebne. Na stronach kidla nie ma ani jednego ogłoszenia o pracy dla specjalisty. To kłopot dla pracodawcy bo powinien dać jakąś kasę, a nie chce, kłopot dla kierownika ,bo konkurencja, możliwe zagrożenie stanowiska. Niechętnie przyjmują do pracy specjalistów, lepiej opłaca się przyjąć diagnostę bez specjalizacji. Taniej, pracę wykona jak należy. Nie ma roszczeń płacowych i stanowiskowych! Miec specjalizację to sprawa naszego honoru i ambicji. Ale niewiele z tego wynika. Dodatek groszowy , nawet nie do podstawy tylko jakiś regulaminowych, praca ta sama, i nic więcej. Wszyscy nie zostaniemy kierownikami ,bo nie ma tyle wolnych stanowisk. Więc spokojnie podchodżcie, nie stresujcie się. Uda sie na pewno, a jak nie to w końcu i tak nic się nie zmieni. I tak będziecie pracować tak samo, ze specjalizacja czy bez, praca ta sama, zaangażowanie to samo. Powodzenia na egzaminie.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam. Jeśli się uda to super, jeżeli nie świat się z tego powodu nie zawali. To nie matura:)

   Usuń
  2. Ja tez tak myślę chcialabym zdac bo kilka dobrych miesięcy przygotowywalam się. Ale świat sie nagle nie zatrzyma jak nie zdam.

   Usuń
  3. Pewnie ze świat się nie zawali ale chcę mieć już to za sobą a nie kolejne pół roku wycięte z życiorysu bo w kazdej wolnej chwili tylko nauka. Ja chcę to zdać ☺

   Usuń
 25. Czy ktoś posiada w formie elektronicznej testy z badania i diagnozy i byłby w stanie się nimi podzielić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja tez podpinam sie pod tą prośbę. Moze ktos ma cos takiego?

   Usuń
  2. Ja mam skany, podajcie maile.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. elz17@wp.pl bardzo dziękuję

   Usuń
  5. Poproszę również... annakudlacz@wp.pl z góry dziękuję!

   Usuń
  6. Ja również poproszę marta-wodzikowska@o2.pl

   Usuń
  7. Poprosze anna_med@gazeta.pl dziekuje

   Usuń
  8. Proszę o skany agaba@poczta.fm dziękuję

   Usuń
  9. Jeszcze ja magdakoziatek@wp.pl

   Usuń
  10. ja też poproszę: bew@wp.pl Z góry dziękuję

   Usuń
  11. Jeśli można to i ja prosiłabym. z góry dziękuje.
   elinka4@vp.pl

   Usuń
 26. Mądrze to napisałaś,że specjalizacja nic nie zmieni oprócz własnej satysfakcji.Ale jak się nie zda to trochę żal tego czasu,który można spędzić z rodziną lub a zwykłym odpoczynku,a nie powtarzać słowa nie teraz bo mama się uczy, akurat na wiosnę zabrakło mi 1pkt więc gorycz porażki z nie zdania była trudna do zniesienia.No ale życzymy sobie udanej sesji!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd ja to znam. Moja córcia jak słyszy że mamusia musi iść się uczyć staje w progu pokoju i krzyczy "nie" ���� tez juz ma dosc tej diagnostyki

   Usuń
  2. Na pewno sporo nas tu jest - rodziców, których życie domowe zostało ostatnio odstawione na boczny tor. Warto starać się i dać z siebie wszystko, żeby wrócić do "normalności". A wynik - życie pokaże. Przynajmniej zostanie poczucie, że zrobiło się wszystko co można było.

   Usuń
  3. Ja podchodzę 3 x dwa razy brakło mi 1 pkt , moje dzieci wciąż słyszą mamusia nie może bo się uczy, musicie jechać do babci bo mama musi się uczyc i słyszę w odpowiedzi"mama baby nieeeee" serce się kroi ale ubiream i wyworze, wiem że świat się nie zawali, ale ten jeden punkt mnie dobija to tak jak czwarte miejsce na zawodach niby wynik bardzo dobry ale jednak poza podium. Wiem że w pracy nie czeka mnie nawet Złotówka podwyżki ale chcę , chce to zrobić dla siebie. Bo kocham swój zawód i lubię robić to co robię i rozwijanie daje mi satysfakcję. Trzymajcie kciuki!

   Usuń
 27. Podbijam o testy z BiD jeremy8304@hotmail.com z góry dzieki.

  OdpowiedzUsuń
 28. Jeśli jest taka możliwość to również bardzo proszę o testy z BiD☺ z góry dziękuję zabcia0000@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 29. aga998@wp.pl z gory Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 30. i ja też poproszę kamila.r@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 31. Hmm chyba sporo nas na urlopie.... ��

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja również proszę o testy. bajka06@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja również proszę o podesłanie: iusia@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 34. Jeśli to możliwe ja również poproszę hera02@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 35. Chciałabym się tylko upewnić czy ktoś z Was dostał te testy ? Bo u mnie zero odzewu ...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 36. ja dostałam. kto nie dostał niech napisze maila pod moim komentarzem to wyślę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeremy8304@hotmail.com

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Dajcie znać czy dostaliście maila bo mi pokazuje błąd o za dużej pojemności wiadomości

   Usuń
  4. hera02@wp.pl poproszę

   Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  6. wysyłam jeszcze raz podzielone na 2 cześci

   Usuń
  7. przy wysyłaniu skanu nr 1 wywala mi błąd (34 MG pojemności), może ktoś inny niech spróbuje wysłać

   Usuń
  8. Jeszcze ja magdakoziatek@wp.pl

   Usuń
  9. Ja też poproszę - igodab@wp.pl

   Usuń
  10. bew@wp.pl dziękuję

   Usuń
  11. Jesli mozna to ja rowniez poprosze...marta-lip@wp.pl

   Usuń
 37. Plik ma rzeczywiście dużą pojemność ale skoro ode mnie poszło myślałam, że też każdy dostał. Może po prostu ściągajcie sobie z tych linków, wrzuciłam na serwer:
  https://www.easypaste.org/file/NieSjuG3/skanowanie0001.pdf?lang=pl
  https://www.easypaste.org/file/mOYUEuRw/skanowanie0004.pdf?lang=pl
  https://www.easypaste.org/file/kWEDZRPe/skanowanie0005.pdf?lang=pl
  https://www.easypaste.org/file/WVSXTk7f/skanowanie0006.pdf?lang=pl
  https://www.easypaste.org/file/G9QpJVBP/skanowanie0007.pdf?lang=pl
  Mam nadzieję, że teraz każdy dostanie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skan 002 i 003 to w sumie styczeń i luty 2016 które są zawarte w dużym skanie 001, więc powinny być wszystkie miesiące od stycznia 2015, które mam.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. właśnie miałam wrzucić to na serwer, dzięki! ja w takim razie wracam do nauki i życzę wszystkim powodzenia na teście! pozdro

   Usuń
 38. dostałam jeszcze raz dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 39. Pytanie. W niedokrwistości z niedoboru B12 wzrasta stężenie homocysteiny sprawa oczywista ale czy tez metioniny???? Skoro B12 to koenzym bioracy udział w przekształcaniu homocysteiny do metioniny...... to jego brak bedzie powodował spadek metioniny???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak myślę i myślę o tej metioninie i chyba spadek bo też robimy przy hiperhomocysteinemii test obciążenia metioniną więc nie mogła by być wysoka. Tak myślę ale może niech ktoś jeszcze się wypowie.

   Usuń
 40. Dziękuje też skorzystałam z tych testów, okazuje się, że nawet w nich są błędy, także uważajcie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a gdzie znalazlas błąd? pisz odrazu zeby ktos sie nie zagapił ;)

   Usuń
 41. październik 2015 pyt 8

  OdpowiedzUsuń
 42. pytanie 14 z listopada 2015

  OdpowiedzUsuń
 43. Hipoglikemię rozpoznaje się przy glu poniżej 55 mg/dl czy 70 mg/dl?

  OdpowiedzUsuń
 44. poniżej 70 mg/dl wg nowych zaleceń

  OdpowiedzUsuń
 45. hmm, dzięki bo sobie zakodowałam z Naskalskiego 55

  OdpowiedzUsuń
 46. Kobieta w ciąży, badanie glukozy po raz pierwszy - wynik 115 mg/dl. Skierowana na OGGT. Po wykonaniu OGGT 75 g wynik po 120 min 160mg/dl. To co teraz :-) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. >140 po 2 h u kobiet w ciązy to cukrzyca

   Usuń
  2. wg zaleceń z 2016 >153 mg/dl(do 199), ale i tak cukrzyca

   Usuń
 47. Nieprawidłowa tolerancja glukozy

  OdpowiedzUsuń
 48. Cukrzyca ciążowa

  OdpowiedzUsuń
 49. Zdecydowanie cukrzyca ciazowa nowe zalenia 2016

  OdpowiedzUsuń
 50. Rozpoznanie cukrzycy ciążowej 120 minuta 153-199 mg/dl ale z drugiej strony rozpoznanie hiperglikemii po raz pierwszy w ciąży ma być o kryteria WHO 2013 czyli wynik po OGGT 120 min >=200 mg/dl.
  Nowe zalecenia 2016

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mi się wydaje u ciężarnych nie było rozpoznania GDM >200mg/dl w 2013r.Solnica ma wg starych zaleceniach wtedy i jest >140 mg/dl ale mniejsza z tym z nowymi zaleceniami 2016r. >153 mg/dl cukrzyca ciążowa :)

   Usuń
 51. Powyżej 200 to juz cukrzyca w ciazy :) a to juz zupełnie inny stan :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jakby końcówka pytania brzmiala wynik po OGTT 75g glukozy po 120 min. wynosi np:211 mg/dl i co dalej? To odp. by była cukrzyca w ciąży? Bo już mi się mieszają te cukrzyca ciążowa i w ciąży...

   Usuń
 52. Tak samo jak glukoza na czczo >= 126, czy przygodna >= 200. Potwierdzone oczywiscie świadczą o cukrzycy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieki ale to jeszcze jedno pyt.dla rozwiania ostatniej watpliwosci:) Ten sam początek pytania co wcześniej tylko po OGTT 150 mg/dl czy nadal rozpoznajemy cukrzycę ciążowa? Mimo że nie ma >153 mg/dl? bo zalecenia mówią o spełnieniu przynajmniej jednego z kryteriow a na czczo juz byl wynik 115 mg/dl

   Usuń
  2. jak dla mnie nieprawidlowa tolerancja glukozy. w zaleceniach chodzilo chyba o to, ze kazdy parametr wystarczy byc stwierszony jednokrotnie, oprocz glikemii na czczo >=126 (ta musi byc dwa razy)(ja tak to rozumiem)

   Usuń
  3. Wynik taki nie potwierdza cukrzycy a badanie tj. OGTT powtórzyć w 24-28 tyg ciazy. Tak ja to rozumiem

   Usuń
  4. Miejmy nadzieje, ze az tak nie beda nas testować :)

   Usuń
 53. nie wiem jak wam, ale mi się już wszystko miesza

  OdpowiedzUsuń
 54. Rekomendacje na 2016 dostępne tu na blogu wszystko jest dokładnie opisane

  OdpowiedzUsuń
 55. A jeżeli planujemy wykonac OGTT w 24-28 tyg ciąży po prawidłowym wyniku w 1 trymestrze <92 i na czczo wychodzi pom 92-125 to od razu należy rozpoznać cukrzycę ciążowa, bo napisano ze wystarczy spełnić jedno z 3 kryteriów podanych w tabelce: 92-125 na czczo, >180 po 1 h i 153-199 po 2 h. Diagnostyka w 24-28 tyg ma charakter jednostopniowy, czyli od razu OGTT.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ta tabelka jest jakas dziwna, tez mialam nad tym rozkmine. interpretujemy chyba aktualny wynik bo co ma do rzeczy co bylo kiedys. zatem przy glukozie na czczo w 3.trymestrze miedzy 92-125 wykonujemy OGGT. Moze ktos sie wypowie co sadzi na ten temat.

   Usuń
  2. a to 92-125 na czczo to rozumiem, ze wtedy wykonujemy OGGT

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 56. jeszcze jedno moje spostrzezenie-kryteria dla OGGT czy w I trymestrze czy pozniej sa takie same (przy tabelce 23.2 nie jest napisane dla którego OGGT to są wartości). na rycinie 23.1 jest, że OGGT wykonujemy gdy glukoza na czczo jest 92-125, mając taki wynik zatem nie rozpoznajemy cukrzycy, niezależnie od trymestru i wczesniejszych wynikow- wykonujemny po prostu OGGT i na podstawie wyników OGGT (po 1 h lub 2 h) rozpoznajemy cukrzycę lub nie. ufff, koniec wywodow na dzis.

  OdpowiedzUsuń
 57. Czy wartości z Dębińskiej - Kieć dla hipoglikemii dla noworodków są cały czas aktualne?

  OdpowiedzUsuń
 58. Jak się czujecie,stres zaczyna być odczuwalny?

  OdpowiedzUsuń
 59. Bardzo, patrzę w to wszystko i mam wrażenie że dziura ,tabula rasa, mam nadzieję ze to tylko z przeliczenia a we wtorek adrenalina zrobi swoje. Powodzenia!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeuczenia miało być ;)

   Usuń
 60. Niestety zaczyna.... Dzis ostatni dzień bo i tak już nic nie wchodzi. Jutro odpoczynek i czas na poukładanie wszystkiego w odpowiednich szufladkach :)

  OdpowiedzUsuń
 61. Powodzenia wszystkim!

  OdpowiedzUsuń
 62. Spokoju. Atmosfera na testach jest spokojna, jak zaczniecie czytać pytania , uspójcie się, powoli ze zrozumieniem czytajcie i wybierajcie odpowiedz. Czasu jest dużo ,ale możecie nie wrócić już do pierwszych pytań. Nie zostawiacie nic na potem. Zaznaczanie odpowiedzi od razu. Jak starczy czasu zacznie się od początku. Ja w taki sposób znalazłam dwa błędy w swoich odpowiedziach. Za szybko zaznaczyłam odpowiedz ,nie zrozumiałam dobrze pytania! Uważajcie,zeby za szybko nie zaznaczać odpowiedzi, z nadmiernej pewności siebie też biorą się błędy. Czytajcie pytania i odpowiedzi że zrozumieniem. Powodzenia. Na pocieszenie dodam że i tak większy stres przed wami na ustnym.Spokoju!

  OdpowiedzUsuń
 63. Egzamin tradycyjnie trudny :\

  OdpowiedzUsuń
 64. Egzamin trudny?? To za ładnie powiedziane. To co było na egzaminie to parodia.

  OdpowiedzUsuń
 65. co takiego bylo ?? podzielcie sie prosze :( znowu jakies pytania z kosmosu

  OdpowiedzUsuń
 66. Zdałam,jak ochlone to wrzucę trochę pytań.

  OdpowiedzUsuń
 67. Zawartość procentowa w HDL,LDL.
  AKI
  Ksantochromia Pmr
  Ngal
  Ca15-3

  OdpowiedzUsuń
 68. Mgus
  Gammapatie poliklonalne gdzie
  Lcat i HDl
  Dobowe wahania hormonów
  Cukrzyca
  Wynik morfologii-wkazac pbsz
  Barwienie pas
  Metoda heterogenna
  Echinocyty
  Zespol conna
  Duzo hemostazy,czynniki,czasy,choroby
  Hipokortyzolemia

  OdpowiedzUsuń
 69. Kto z Gdańska na ustny ?

  OdpowiedzUsuń
 70. A ile osób w Poznaniu zdaje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trójka nas jest z poprzedniej sesji ze zdanym pisemnym

   Usuń
  2. i na pewno 2 z tej sesji

   Usuń
  3. Mówimy o Poznaniu? Ja też jestem z poprzedniej sesji

   Usuń
  4. Tak, o Poznaniu

   Usuń
  5. To na razie 6 osób. Kto jeszcze?

   Usuń
  6. Dostałam info z CEM-u, że egzamin wszyscy w Poznaniu zdajemy 12-tego, termin 13-tego anulowany. Macie jakieś info o egzaminie, można gdzieś się na szkiełka umówić?

   Usuń
  7. A może koledzy, którzy już zdawali, coś nam podpowiedzą?

   Usuń
  8. A w Poznaniu też jest taki zwyczaj z poczęstunkiem?

   Usuń
 71. Zdawalność jaka jest każdy widzi a Państwu Prof nie mają sobie nic do zarzucenia!? Dlaczego nic z tym nie można zrobić?!

  OdpowiedzUsuń
 72. A jak w ogóle wygląda taki egzamin ustny?

  OdpowiedzUsuń
 73. Jakie wrażenia po egzaminie?

  OdpowiedzUsuń
 74. Ręce opadają jak tu się uczyć?HLH,Gal 3 itd.

  OdpowiedzUsuń
 75. Czy ma ktoś może jakąś giełdę na ustny do Lublina albo jakieś info w jakiej tematyce się tam lubują albo co może być na ustnym??

  OdpowiedzUsuń
 76. Napiszcie pytania jezeli pamietacie

  OdpowiedzUsuń
 77. Zdałam za pierwszym razem ale przyznaje ze egzamin w porównaniu z poprzednimi latami był trudny

  OdpowiedzUsuń
 78. Egzamin trudny ale do zdania

  OdpowiedzUsuń
 79. Też zdałam za pierwszym razem,ale egzamin był trudny,zgadzam się.Zwłaszcza rozbudowane odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 80. A kto wie, jak wygląda ustny w Poznaniu?

  OdpowiedzUsuń
 81. Pytania jak pytania.jedne proste drugie mniej ale odpowiedzi.......chyba tu cos jest nie tak!egzamin trudny.do zdania jak masz 3 miesiace urlopu,zero zycia prywatnego i rodziny a zwlaszcza malych dzieci☺

  OdpowiedzUsuń
 82. Wrzucę po ustnym ok 50-60 pytań.

  OdpowiedzUsuń
 83. Szukam kontaktu do osób które będą jak ja zdawać już w poniedziałek w Lublinie. Jestem z Białegostoku. Czy ktoś ma jakąś giełdę pytań albo wie na co zwrócić uwagę przygotowując się na ustny? Szkiełka przećwiczymy raczej w Białymstoku, bo pechowo wypada termin, zaraz po weekendzie. I jak z przygotowaniem kateringu dla komisji?Jeśli w ogóle taki będziemy przygotowywać? Czy ktoś na miejscu mógłby się tym zająć a my oczywiście dorzucimy się do składki? Kontakt do mnie: dianas1985@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 84. ponawiam pytanie o ustny w Poznaniu

  OdpowiedzUsuń
 85. Egzamin oceniam na bardo trudny, pytania zrozumiałe w większości nierozbudowane za to odpowiedzi rozbudowane, ciężko było do końca przeczytać więc od razu trzeba było eleminować:
  -hemoliza widoczna przy jakim stężeniu
  -procentowa zawartość w hdl, ldl
  -CA 15-3, różne kombinacje odp
  - Makroglobulinemia Waldenstroma, która IGG
  -w której żółtaczce bilirubina w moczu, urobil. niski
  -ckBB, wskazać fałszywą odp
  -które z kryterium z skalo Ransona w ciężkim OZT
  -hipoalfacholesterolemia
  -transferyna,haptoglobina w której frakcji elektroforezy
  -kryteria rozpoznania cukrzycy
  -met. referencyjna ozn. lipidów
  -jakie parametry w przednerkowej ONN
  -kwas deltaaminolewulinowy, gdzie
  -skala SCORE, co wchodzi
  -interferencja kw. askorbinowego w moczu, na co wpływa
  -co w ziar, alfa płytek
  -różnicowanie dic i plamicy małopłytkowej
  -co zaburzone w porfirii
  -sferocytoza, test hipoosmotyczny
  -nied. chorób przewlekłych tabelka
  -z r k-z prosty przypadek zas. metaboliczna
  -przewodnienie izotoniczne
  -pierwotny hiperaldosteronizm co nie występuje
  -amolidoza
  - 2 pyt o MGUS, wskaż prawdziwe
  -szpiczak
  -CML
  -ALL, wskaż prawidłową odp
  czerwienica prawdziwa
  -erytropoetyna, co wpływa na wzrost-hipoksja
  -retikulocyty, gdzie rosną
  -zespól zollingera elisona
  powklejam jeszcze jak sobie przypomne

  - haptoglogina

  OdpowiedzUsuń
 86. Kto zdaje ustny w Warszawie?Proszę o kontakt egzotyczna@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 87. Jestem z Lublina jutro sie zorientuje co i jak dam znać na blogu

  OdpowiedzUsuń
 88. Super, ja też zdaje w Lublinie ale jestem z Białego i ciężko byłoby nam coś zorganizować tak na odległość. Czekam na info jutro :)

  OdpowiedzUsuń
 89. Kto zdaje we Wrocławiu. Proszę o jakąś wiadomość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też zdaje we Wrocławiu i proszę o jakieś info o egzaminie, jakie zestawy tam chodzą, preparaty i co z cateringiem dla komisji? Napisz proszę maila do mnie jak coś wiesz a jak nie to razem będziemy szukać dalej:) marta.kolodziej85@o2.pl

   Usuń
 90. Witam!! Dla zdających w Lublinie pani prof Jakubowska-Solarska zaprasza na szkiełka jutro o 12tej do DSK ul. prof. Gębali.... tym ktorzy nie dotra przekaze co było na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 91. Kurczę ja niestety nie dam rady dotrzeć jutro na szkiełka do tego Lublina bo dziecko mi się rozchorowało :/ Ci którzy jutro będą tam to wyciągnijcie jak najwiecej co może być na tym ustnym i jak on będzie wyglądał i czego się można spodziewać Dajcie znać na forum co i jak Z góry dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 92. Rozmawiałam z prof.Jakubowską-Solarską i jest również możliwość oglądania szkiełek w piątek o godz.13.00 :)))

  OdpowiedzUsuń
 93. Warszawo. Jak podejść do egzaminu? Co jest ważne? artykuły b&d??

  OdpowiedzUsuń
 94. Ile nas zdaje w Lublinie?

  OdpowiedzUsuń
 95. Ile osób będzie w Łodzi ?

  OdpowiedzUsuń
 96. JA:)
  A tak serio, jakieś dobre rady od kolegów, koleżanek, które już mają to za sobą???

  OdpowiedzUsuń
 97. Ponawiam pytanie o egzamin we Wrocławiu. Proszę o jakieś informację o tym jak wygląda egzamin, z czego najlepiej się przygotować, jakie zestawy tam chodzą, jakie preparaty? Śledząc forum z poprzednich sesji nikt nic nie pisał o Wrocławiu... Ile nas zdaje? No i co z cateringiem dla komisji? Czy jest mile widziany czy coś takiego organizujemy? Proszę o info osoby zdające we Wrocławiu. Kontakt do mnie: marta.kolodziej85@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 98. A w Poznaniu ile osób zdaje?

  OdpowiedzUsuń