Wiosenny egzamin z LDM

sobota, 25 lutego 2017 r.

Koledzy piszący w komentarzach sygnalizują, że wiosenny egzamin z LDM planowany jest na 22 kwietnia 2017 r. na 11.00. Wiadomość jest na razie nieoficjalna. Na stronie CEM nie widać jeszcze terminu. Egzamin zostanie przygotowany przez prof. Bogdana Solnicę, który zastąpił prof. Macieja Szmitkowskiego na stanowisku Konsultanta Krajowego.

Ciekawe, jak nowy KK podejdzie do problemu pytań testowych? Zobaczymy, czy zmieni się wykaz źródeł do egzaminu. Jak zmieni się stopień trudności? Prof. Solnica, jako jedyny z grona profesorskiego, pisał na tym forum, odpowiadając na różne kwestie.

Niezależnie od tych zmian, warto zauważyć, że pojawia się szansa na usunięcie dawno powstałej niesprawiedliwości. Lekarz przystępujący do PES z Diagnostyki Laboratoryjnej po raz pierwszy, drugi lub trzeci nie wnosi żadnej opłaty za egzamin. Diagnosta laboratoryjny przystępujący do tego samego egzaminu, nazwanego PES z LDM (te same testy, ta sama komisja itd.) płaci obecnie 450 zł. Różnica, o której dyskutowaliśmy już dawno na tym forum, wynika z zapisów ustawy o diagnostyce laboratoryjnej (Ustawa). Tak się składa, że 22 lutego 2017 r. Minister Zdrowia wydał zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Powstaje okazja do usunięcia tej oczywistej nierówności. Jednak mam spore wątpliwości, czy kogokolwiek to zainteresuje.

20 komentarzy:

 1. no niestety to zamieszanie wokol zmiany konsultanta budzi wsrod nas zdjacych na wiosne kolejne niepokoje;
  nie bylo by zbyt fajnie dowiedziec sie teraz ze zmienia sie literatura; co do pytan... nie powiem, bo tez zastanawiamy sie jak podejdzie do tego prof. solnica

  OdpowiedzUsuń
 2. Spokojnie, zdacie będzie super, nie zdacie trudno, tytul specjalisty niewiele zmieni w waszym życiu zawodowym! Dostaniecie jakies marne grosze , i staniecie sie za drodzy dla pracodawcy! Pracę dostaja tañsi, bez specjalizacji! Nikomu nie zależy na podnoszeniu kwalifikacji i dokształcaniu oprócz nas samych! Spójrzcie na stronie kidla czy jest jakas oferta dla specjalisty? Nie ma ! Więc spokojnie, bez stresu podchodżcie do tego egzaminu.oprócz specjalizacji jest normalne życie, i to jest wazniejsze. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiscie zgadzam sie z tym, z wyjątkiem małym "ale" , ale my za ten egz placimy kupe kasy, i jesli place raz czy dwa to jeszcze zagryzam zęby, ale znam osoby bez szcescia, naprawde mądre i posiadające wiedze a mimo to za kazdym razem brakuje im do zdania 2-3pkt, i kazde kolejne podescie to dodatkowy koszt no ile mozna placic?! a taki lekarzyna podchodzi sobie za free tylko dlatgeo ze ma w paierach lekarz a nie diagnosta, rece mi opadają jak widze jak jestesmy my doagnosci traktowani na naszym wlasnym gruncie :(

   Usuń
 3. Dokładnie nie dajmy się zwariować!! Robimy to tak naprawdę tylko dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć wszystkim. Odbiegnę trochę od tematu ale zmagam się od jakiegoś czasu ze sporym problemem. Mianowicie orientujecie się gdzie można znaleźć literaturę wymaganą do egzaminu z innych specjalności diagnostyczych? Chodzi mi głównie o laboratoryjną immunologię medyczną i laboratoryjną toksykologię medycznę. Przeszukuje internet i na nic się nie natknąłem. Proszę o informację. Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Generalnie chyba to już niewielu zainteresuje, większość się poddała z moich obserwacji w zawodzie pozostaje wąskie grono entuzjastów, spora część która marzy aby dotrwać do upragnionej emerytury zgorzkniałych i przeklinających dzień w którym wybrali ten zawód oraz trochę młodzieży, której opowiedziano piękną bajeczkę podpartą serialami w tv jak to będą diagnozować i być partnerem lekarza a jeszcze nie zauważyli twardej rzeczywistości.
  Zdaję sobie sprawę, iż premiowanie lekarzy miało na celu zwiększenie ich ilości w środowisku i zachęcenie do odbywania tej specjalizacji ale kto przy zdrowych zmysłach po studiach medycznych zgodzi się na speckę po której będzie zarabiał mniej niż kasjerka w znanej sieci dyskontów opcje są tylko 2: pasjonat albo desperat.
  Z graczy na rynku pozostało trochę szpitalnych labów w większości stanowiących kulę u nogi dyrektora szpitala jako ośrodek bezdennych kosztów a sam pan dyrektor ma ból głowy jakby zminimalizować straty, trochę sieciówek gdzie zwykle praca idzie taśmowo i beznamiętnie w końcu po pierwszym milionie badań zapał stygnie oraz nieco planktonu spijającego to czego nie chciało się sieciom lub im się nie kalkulowało. Niestety nikt z nich nie jest jakoś szczególnie zainteresowany ani podnoszeniem kwalifikacji personelu ani podnoszeniem płac, więc co zmieni kolejnych 10000 świetnie wyedukowanych specjalistów, posiadających uprawnienia do pracy tylko w Polsce, bo żaden kraj nawet w UE tych kwitków nie uznaje.
  Izba naprodukowała uchwał i rozporządzeń, których w żaden sposób nie jest w stanie wyegzekwować podobnie zachowuje się CEM z publikacją pytań i mimo, że psy szczekają karawana jedzie dalej w chocholim tańcu.
  Pozdrawiam F

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja dzisiaj odebralam pensje za luty w kwocie 2,800zł , w tym parę nadgodzin ,8 nocy , 19 godzin świątecznych. Diagnosta ze specjalizacja i 30 letnim stazem pracy , obecnie zatrudniony w szpitalnym labie w sieciówce. Pasją nie zaplaci sie rachunków ani kupi jedzenia. Apeluje do młodych diagnostów zmieniajcie zawód , przekwalifikujcie sie.Tu nie ma przyszłości ,nie ma nadziei, czeka was nędza i wyrobnicza praca za marne pieniądze. Nikt nie doceni waszej wiedzy, waszego wyksztalcenia. To dziki kraj, w tym zawodzie nie ceni sie najlepszych specjalistów. Są za drodzy.

  OdpowiedzUsuń
 7. W październiku wyszło rozporządzenie, dzięki któremu nie zwracają nam pieniędzy za wycofanie swojego uczestnictwa w egzaminie odpowiednio wcześnie. CEM usunął wniosek o zwrot pieniędzy, ale konkretnej informacji nie podał. Brawo!!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Co zmieni się w opłatach za egzamin - tylko tyle, że teraz jak się chce zrezygnować,po jego opłaceniu, to kwota 450(225)zl przepada - tak nas zrównali!

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak, o to też się zcielam z panem z cemu, dzwonię mówię że nie mam GE znaleźć druku na wycofanie a on do mnie że się nie da bo już nie zwracają kasy, ja mówię że gdzie to jest napisane?!?! Pan do mnie że no napisane nie jest że nie oddają, ale zniknęła informacja że można rezygnować, nosz qwa przecież to jakieś żarty?!?! Dno totalne!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Kurczę, dalej nie widać potwierdzenia, trochę się zaczynam stresować.

  OdpowiedzUsuń
 11. linki do ściągnięcia testów z Badania i Diagnozy od koleżanki, która zdała jesienią, powodzenia
  http://wrzucajplik.pl/download/adfe1910efedeb5b6c7b61ed49d9924e.html
  http://wrzucajplik.pl/download/a64277acf16a0e9e29e35b8c66840bcc.html
  http://wrzucajplik.pl/download/48628674f08396ffc77b7b2a7af12730.html
  http://wrzucajplik.pl/download/9a9f8d4b8a728c6bf3a879f9e66b4d62.html
  http://wrzucajplik.pl/download/571f4b2d3b725915fd22fe452374920e.html
  http://wrzucajplik.pl/download/e4d1bf77cf886bca0fc74bbb09b84d84.html
  http://wrzucajplik.pl/download/ee99667af66640091cec0fc86273629b.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuje.

   Usuń
  2. czy ma ktoś dostęp do Badanie i Diagnoza w wersji elektronicznej (nowe z 2017)? Może jakiś lab zaprenumerował?

   Usuń
  3. Zaprenumerowałam jakieś dwa tygodnie temu i jeszcze nic nie dostałam

   Usuń
  4. chyba coś robię nie tak.... nie mogę ściągnąć :(

   Usuń
 12. Witam. Czy ktoś z Was posiada Listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia staży kierunkowych w ramach specjalizacji z LDM ale tę poprzednią sprzed 2 listopada 2016? Jeśli tak proszę o przesłanie na maila: marzena5oct@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy posiada może ktoś z Was jakieś przykładowe materiały z przypadkami klinicznymi - analiza wyników badań - które bywają na egz ustnym? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety nie

   Usuń
  2. To są wszystkie wyniki badań danego pacjenta. Trzeba określić, które parametry są w normie, a które patologiczne i stwierdzić co może być tego przyczyną. Warto zwrócić tez uwagę z jakiego oddziału jest pacjent, bo często to pomaga w postawieniu ostatecznej diagnozy.

   Usuń